1. صفحه اصلی
  2. arrow_right
  3. مقالات
  4. arrow_right
  5. پالت پلاستیکی از چه موادی ساخته می شود؟

پالت پلاستیکی از چه موادی ساخته می شود؟

پالت پلاستیکی

مواد سازنده پالت پلاستیکی تنوع زیادی دارد. در واقع تولید کننده ها از مواد اولیه مختلفی برای ایجاد پالت های پلاستیکی استفاده می کنند. همین امر موجب شده تا کیفیت های متنوعی از این نوع پالت ها را در بازار شاهد باشیم. آیا شما هم متوجه تفاوت بین جنس پالت ها شده اید؟ به طور کلی علاوه بر مدل های مختلف شکل ظاهری و ابعاد این محصولات، مواد سازنده پالت پلاستیکی هم می تواند گوناگون باشد.
به بیان دیگر شاید برخی تصور کنند پالت پلاستیکی فقط با یک نوع ماده اولیه آماده می شود. در صورتی که همین پلاستیک هم با فرمول های متنوعی در بازار موجود است. پس دور از انتظار نیست که مواد سازنده و در نتیجه کیفیت و کاربری پالت های پلاستیکی هم با دسته بندی های مختلف در دسترس باشند.
اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چه موادی برای آماده سازی پالت های پلاستیکی کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعات این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله مطالب ارزشمندی را برای آشنایی بیشتر با پالت ها ذکر خواهیم نمود. این مطالب عبارتند از:
اهمیت آشنایی با مواد سازنده پالت پلاستیکی
انواع مواد سازنده پالت پلاستیکی
تاثیر مواد سازنده بر کاربرد پالت های پلاستیکی
کدام جنس پالت پلاستیکی بهتره؟

اهمیت آشنایی با مواد سازنده پالت پلاستیکی

چرا باید مواد سازنده پالت های پلاستیک را بشناسیم؟ اصلا چه تفاوتی با هم دارند؟ و چگونه می توان جنس آن ها را تشخیص داد؟ این سوالات شاید برای شما پیش آمده باشد. در پاسخ لازم است به چندین مورد اشاره کنیم. در وهله ی اول همه ی ما می دانیم که پالت ها را برای دسته بندی و طبقه بندی انواع و اقسام لوازم و قطعات می توان بکار برد. از محیط های صنعتی و بزرگ کارخانجات و کارگاه های تجاری گرفته تا نظم دهی به فضاهای خانگی همگی می توانند مکان هایی باشند که پالت پلاستیکی می تواند بکار گرفته شود. موضوع دوم مربوط به شرایط محیط مورد استفاده، وضعیت رطوبت محیط و لوازم و همچنین وزن نهایی و میزان مقاومت مورد نیاز در پالت ها است.
به زبان ساده می توان نتیجه گرفت هر چه آشنایی بیشتری پیرامون خصوصیات پالت های پلاستیکی داشته باشید، از استفاده ی آن ها رضایت بهتری خواهید داشت. در واقع از تطابق نیاز خود در فعالیت مورد نظر با پالت های پلاستیکی اطمینان کافی بدست می آورید. و دیگر نگران ایجاد مشکل در هنگام از پالت ها برای تقسیم بندی، نظم دادن به انبارها و حتی جابجایی راحت و بدون دردسر اجسام و مواد ریز و درشت نخواهید بود.
حال که با اهمیت آشنایی با ماده اولیه پالت های پلاستیکی آشنا شدید، در ادامه با هم أنواع مواد سازنده پالت پلاستیکی را بررسی می کنیم. اگر شما هم می خواهید بهترین مدل پالت پلاستیکی را با توجه به نوع کسب و کار خود خریداری کنید، مطالعه ادامه مقاله می تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

پالت پلاستیکی

انواع مواد سازنده پالت پلاستیکی

پالت های پلاستیکی که با رنگ های مختلف در بازار موجود هستند، از موادی ساخته شده اند که بتواند افراد را در داشتن فضای منظم و همچنین حمل و نقل آسوده تر انواع محصولات کمک نماید. به صورت کلی حالت مواد اولیه بکار گرفته شده در تولید پالت پلاستیکی در دو شکل معمول وجود دارد؛ پودر و گرانول. در نهایت چگالی استفاده از این دو ماده، مواد سازنده پالت پلاستیکی را می سازد. دلیل اصلی تنوع در بین جنس پالت های پلاستیکی هم همین موضوع است.
تقسیم بندی پالت های پلاستیک بر اساس نوع ماده سازنده عبارتند از:

  • پالت های HDPE
  • پالت های فایبرگلاس
  • پالت پلی پروپیلن
  • پالت پلی الفین

اغلب پالت های پلاستیکی موجود در سطح بازار شامل یکی از این تقسیم بندی خواهند بود. هر کدام از این مدل ها می توانند برای یک فعالیت خاص بهتر عمل کنند. در حقیقت ویژگی مواد سازنده پالت ها در کاربرد آن ها بی تاثیر نخواهد بود. اگر می خواهید تفاوت این مواد سازنده را بدانید، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

پالت های HDPE

از جمله مهم ترین ویژگی های پالت های پلاستیکی ساخته شده از جنس HDPE می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• وزن کم
• دوام و مقاومت زیاد
• تطبیق پذیری بالا
• ضد ضربه
• قیمت بالا
• کیفیت فوق العاده
• ضد خوردگی

پالت فایبرگلاس

این نوع پالت ها علاوه بر ویژگی های مدل قبلی، یک خاصیت مهم دیگر هم دارند. ضد حریق بودن یک مزیت بسیار مهم در مورد پالت های پلاستیکی ساخته شده از فایبرگلاس به حساب می آید. ترکیبات تشکیل دهنده آن این ویژگی را به آن بخشیده اند. علت قیمت بالا این نوع پالت ها را مربوط به دشواری متعدد هنگام ساخت و تولید آن دانسته اند.

پالت پلاستیکی

پالت پلی پروپیلن

نمونه هایی از اصلی ترین خصوصیت های پالت پلی پروپیلن شامل گزینه های زیر هستند:
• مقاومت در برابر مواد شیمیایی و انواع حلال ها
• مقاومت بسیار زیاد(بیشتر از مدل HDPE)
• توانایی تحمل شرایط سخت

پالت پلی الفین

یکی دیگر از انواع مواد سازنده ی پالت ها، پلی الفین می باشد. این مدل از پالت ها هم مقاومت کافی برای حفظ و نگهداری وسایل مختلف را دارند. جنس سخت آن ها گواهی این توانایی است. اما نکته ی مهم حساس بودن این مدل از پالت های پلاستیکی نسبت به رطوبت و مایعات می باشد.

مطالعه‌ی مقالات زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

تاثیر مواد سازنده بر کاربرد پالت های پلاستیکی

مواد سازنده پالت پلاستیکی می تواند تاثیر بسزایی بر نوع کاربرد آن ها داشته باشد. در حقیقت هر چه توجه بیشتری به جنس پالت ها داشته باشید، می توانید مناسب ترین را بر اساس کاربرد مورد نیاز خود تعیین نمایید.

برای مثال در محیط های صنعتی مثل کارخانجات خودروسازی و شرکت های هوافضا که نیاز به طبقه بندی یا جابجایی وسایل هستید، بهتر است از پالت های فایبرگلاس استفاده نمایید.

همچنین شایان ذکر است که مدل های پلی الفین را برای محیط های مرطوب انتخاب نکنید. چرا که بافت آن ها دچار آسیب خواهد شد.

پالت پلاستیکی با جنس پلی پروپیلن در مکان هایی که نیاز به مقاوم ترین وسیله های نظم دهنده هستید، بهترین گزینه می باشند. همچنین خوشبختانه در این مورد، مواد سازنده پالت پلاستیکی با مواد شیمیایی واکنش نمی دهند. بنابراین حتی در آزمایشگاه ها، داروخانه ها و کارخانجات صنایع شیمیایی هم می توان از آن ها استفاده نمود. پس می تواند نیاز بسیاری از افراد در قشرهای مختلف را برآورده سازد.

با کمک پالت پلاستیکی پلی پروپیلن می توانید لوازم با وزن سنگین هم به راحتی نگهداری کنید. به فضای انبارهای تجاری و صنعتی نظم دهید. سریعتر هر لوازمی را که نیاز دارید، بیابید. حتی در زمان خود صرفه جویی خواهید نمود.

اگر می خواهید در محیط هایی که احتمال خوردگی پلاستیک وجود دارد به تقسیم بندی و ایجاد نظم در وسایل بپردازید، پالت های پلاستیکی با مواد سازنده HDPE می تواند مطلوب به نظر برسد. چون هم دوام بالایی دارد و هم در برابر خوردگی مقاومت کافی را دارا است. همچنین سنگین نیست و حمل و نقل را آسان می سازد. رطوبت و ضربه توانایی آسیب زدن به بافت آن را نخواهند داشت. پس بهترین انتخاب برای مواقعی است که شرایط حمل و نقل بسیار دشواری حاکم می باشد.

قفسه پلاستیکی ابزار

کدام جنس پالت پلاستیکی بهتره؟

مواد سازنده پالت پلاستیکی به طور کلی مزیت های عمده ای دارند. وزن کم و قابلیت حمل و نقل آسان در بین تمام مدل های پالت ها دیده می شود. بنابراین نمی توان گفت کدام یک از آن ها جنس بهتری دارد. حتی اگر به دنبال نظم دادن به فضای زندگی خود باشید، می توانید یکی از مدل های پالت پلاستیکی را تهیه کرده و استفاده کنید. پالت ها علاوه بر جنس پلاستیک، با چوب هم ساخته می شوند. اما اغلب به هیچ وجه نمی توان از آن ها در مکان های با رطوبت بالا استفاده کرد. همچنین وزن بسیار زیادی در مقایسه با مدل های پلاستیکی دارند.

در همه جا و هر مکانی می توانید پالت های پلاستیکی را قرار داده و از آن ها برای ایجاد فضای بهتر و نظم بالاتر استفاده نمایید. مهم ترین موضوعی که مطرح می باشد، مربوط به نوع فعالیت شما است. در صورتی که قصد استفاده از این پالت ها را در مکان هایی دارید که مواد اسیدی در آن موجود است، مدل های پلی پروپیلن مناسب تر خواهند بود.

یا اینکه فکر می کنید ممکن است در هنگام استفاده و قرار دادن وسایل خود درون این پالت ها، آسیب وارد شود، مدل HDPE را خریداری کنید.

به بیان دیگر هر شخص می تواند پالت پلاستیکی را متناسب با شرایط و نیاز خودش تعیین نماید. یک قانون نانوشته وجود ندارد که صرفا جنس کدامیک بهتر است. و کدام جنس مطلوبی ندارد. شاید برای یک نوع کسب و کار و کارخانه صنعتی لازم باشد که از پالت های پلاستیکی قوی تر استفاده شود. در صورتی که مدل های ضعیف تر هم قادر به پاسخگویی نیازهای شخصی خواهد بود.

خرید پالت پلاستیکی از پلاستون ایران

در پلاستون ایران انواع مدل های پالت پلاستیکی با جنس های مقاوم موجود است. برای خرید هر مدل از پالت های پلاستیکی می توانید از این شرکت کمک بخواهید. ابتدا بهتر است کاتالوگ محصولات را بررسی نمایید. سپس برای ثبت سفارش اقدام کنید. راه های ارتباطی متعددی برای انجام این کار وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست
چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp