1. صفحه اصلی
 2. arrow_right
 3. مقالات
 4. arrow_right
 5. همه چیز در مورد تاریخچه پالت پلاستیکی

همه چیز در مورد تاریخچه پالت پلاستیکی

پالت پلاستیکی

تاریخچه پالت پلاستیکی از زمانی آغاز شد که به جای متریال چوب و فلز، استفاده از پلاستیک به عنوان ماده اولیه در پالت ها رواج یافت. اولین مدل پالت هایی که در سطح دنیا مورد استفاده قرار می گرفت، پالت های چوبی بودند. تاریخچه این پالت ها به زمان های خیلی دور یعنی حدود قرن بیستم برمی گردد. از آن زمان پیشرفت های متعددی در زمینه تولید پالت ایجاد گشت. شاید اولین کسانی که پالت ها را برای انجام روند حمل و نقل آسان استفاده نمودند، آمریکایی ها بودند. پالت های استیل و چوبی بسیاری حتی در زمان جنگ جهانی دوم به جهت جابجایی انواع لوازم و ادوات جنگی مورد استفاده قرار می گرفتند.
اما شاید کمتر در مورد تاریخچه پالت پلاستیکی و کسانی که برای اولین بار این مدل از پالت ها را استفاده کردند، صحبت شده باشد.
در ادامه قصد داریم با ویژگی های پالت پلاستیکی، تاریخچه تولید و مزیت های آن بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه پالت پلاستیکی در دنیا

این روزها پالت پلاستیکی را می توان در هر جایی دید. اما قطعا این سوال برای همه پیش آمده که بالاخره تاریخچه پالت پلاستیکی از چه زمانی آغاز شده؟ و اولین مدل پالت ها چه ویژگی هایی داشتند؟
به طور کلی از ابتدا که پالت ها برای رشد در صنعت حمل و نقل مورد استفاده قرار گرفتند، به تدریج تغییراتی را متحمل شدند. این تغییرات تنها به این هدف انجام شد که بتوان به مزیت های آن ها افزود. برای مثال زمانی که لبه هایی در پالت ها ایجاد شد، توانست چندین مزیت مهم را به این محصولات بیفزاید. با این تغییر اعمال شده، احتمال آسیب به کالاهای حمل شده با پالت ها کاهش یافت. همچنین میزان استحکام پالت ها نسبت به قبل بیشتر شد. و در طول روز توانستند تعداد بیشتری از محصولات را به کمک پالت ها درون کامیون های مخصوص حمل و نقل قرار دهند.

از همان زمان های دور در تاریخچه پالت پلاستیکی و چوبی دیده می شود که کارخانجات متعددی برای استفاده بیشتر از پالت ها، فضا را بزرگتر و تعداد کارگران را کمتر نمودند. اولین کسانی که نام آن ها در تاریخچه پالت پلاستیکی وجود دارد، ارتش آمریکا است. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که پالت های آن زمان، تنها از صفحات و تخته های صاف تشکیل داده می شد.
کشور آمریکا برای آن که بتواند در طول جنگ با سرعت بالاتری نسبت به تجهیز و انتقال لوازم مورد نیاز اقدام نماید، استفاده از پالت ها را افزایش داد. بدین ترتیب پالت های ساده که از تخته های با ابعاد مستطیل شکل گرفته بودند، توانستند نقش مهمی در طول این جنگ بزرگ ایفا نمایند.
سادگی، نبود تنوع در طرح و مدل از جمله مهم ترین مشکلاتی بود که این پالت ها یا همان صفحات تخت داشتند.

پالت پلاستیکی

تاریخچه پالت چه چیزی را نشان می دهد؟

پالت پلاستیکی از زمان تولید تا به حال دچار تغییراتی شده است. در واقع اولین پالت ها که معمولا از جنس تکه ای تخته بودند، جای خود را پالت های جدید چوبی و فلزی دادند. پالت های چوبی و فلزی هر کدام توانستند در محیط های مختلفی به حمل و نقل و نگهداری آسان تر محصولات در انبار کمک نمایند. اما این پالت ها کمبودهایی هم داشتند. در حقیقت مطالعه تاریخچه پالت پلاستیکی نشان می دهد که بشر تلاش کرد مناسب ترین ماده اولیه را برای جابجایی و انتقال انواع محصولات و کالاها پیدا کند.
پالت چوبی شاید فقط برای استفاده های محدودی مناسب بود. اگرچه می توانستند حجم زیادی از کالاها را بر روی پالت چوبی قرار دهند و از آن برای حمل و نقل استفاده کنند. اما در صورت وجود رطوبت در سطح پالت های چوبی، عمر آن ها به شدت کاهش می یافت. آسیب به بافت آن ها با وجود رطوبت سریع تر از معمول رخ خواهد داد. همچنین برخی اوقات تراشه هایی که در کناره های پالت های چوبی وجود داشت، سبب آسیب به محصولات نگهداری شده در آن ها می شد.
پالت های فلزی هم به دلیل وزن زیاد در بین تاریخچه پالت ها کمتر مورد استفاده قرار گرفت. این پالت ها تنها در موارد خاص مفید واقع شد. چرا که وزن بالای پالت های فلزی باعث شد فقط به کمک ابزارهای خاصی مثل لیفتراک ها بتوان آن ها را جابجا نمود.

سیر پیشرفت در تاریخچه پالت پلاستیکی

در حال حاضر مدل های متنوعی از پالت ها در نظم دهی به انبارهای صنعتی و حمل و نقل نقش دارند. زمانی که نگاهی بر تاریخچه پالت پلاستیکی بیندازید، متوجه پیشرفت در مدل ها و طرح های آن خواهید شد.
این روزها آنقدر تنوع زیادی در بین پالت های پلاستیکی ایجاد شده که حتی استفاده از این کالاها در محیط های خانگی و برای استفاده های شخصی هم افزایش یافته است.
اولین مدل های پالت پلاستیکی شاید اصلا به زیبایی مدل های جدید نبودند. پیشرفت تکنولوژی و بکارگیری قالب های جدید باعث شد پالت های پلاستیکی در شکل های کاربردی تری تولید شوند. پس به جرات می توان گفت علم و دانش در اختیار افراد قرار گرفته تا افراد بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند.
رشد شگرف در تولید پالت ها باعث گسترش میزان کاربردهای آن شد. امروزه پالت های از جنس پلاستیک را در هر کدام از انبارهای شرکت ها، اسکله های باربری، سردخانه ها و حتی فروشگاه های در سطح شهر می توان دید. در حالی که امکان استفاده از مدل های چوبی و فلزی از پالت ها در این محیط ها وجود نداشت.

پالت پلاستیکی

انواع تولیدات در تاریخچه پالت پلاستیکی

آیا شما می دانید چه مدل پالت در سیر تاریخچه پالت پلاستیکی تولید و روانه ی بازار شدند؟ آیا با مدل های متنوع از پالت های پلاستیکی آشنایی کافی دارید؟
استفاده از پلاستیک در صنایع مختلف نقش پر رنگی داشته است. پالت های مخصوص جابجایي، حمل و نقل و همچنین نگهداری انواع محصولات بزرگ و کوچک هم از این قاعده مستثنی نمانده اند. ورود پلاستیک به عنوان ماده اولیه تولید اینگونه از کالاهای کاربردی باعث ایجاد انقلاب بزرگ در حیطه بسته بندی و حمل و نقل مطلوب گشت.
در ادامه نمونه هایی از انواع پالت های پلاستیکی هایی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند را معرفی خواهیم کرد:

 • پالت شانه ای:
  یکی از مدل های پالت پلاستیکی که به شکل توهم خور هستند، می توانند در محیط هایی مثل فروشگاه ها مورد استفاده قرار گیرند. از لحاظ فضای اشغال شده توسط پالت ها، این مدل مناسب ترین مدل می باشد. این پالت های پلاستیکی به علت همین حجم کمی که اشغال می کنند، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند.
 • پالت پشت دار:
  در فضای کارخانه ها و انبارهای آن ها پالت های پشت دار بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند. این مدل شباهت زیادی با پالت های چوبی دارند. یکی از مزیت های مهم اینگونه از پالت ها مربوط به قیمت مناسب آن ها است. پس در تاریخچه پالت پلاستیکی این مدل جزو محبوب ترین ها به حساب می آید. چرا که هم قیمت مناسبی دارند. و هم مقاومت کافی در برابر وزن دارند. یعنی به راحتی می توانید چندین پالت پشت دار را بدون آسیب بر روی هم قرار داد.
 • پالت های کشویی:
  از جمله مهم ترین انواع پالت پلاستیکی که برای قرار دادن لوازمی مثل پیچ و مهره از آن استفاده می شود، می توان به مدل های کشویی اشاره نمود. این پالت ها می توانند در هر محیطی مورد استفاده قرار گیرند و نظم و حمل و نقل را به آسان ترین شیوه تبدیل نمایند.

مطالعه‌ی مقالات زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

بهترین نمونه ها در تاریخچه پالت پلاستیکی

در این متن به بررسی تاریخچه پالت پلاستیکی از جمله علت تولید آن ها، مدل های گوناگون و همچنین پیشرفت های حاصل شده در طی آماده سازی آن پرداخته شد. اما شاید این پرسش برای شما هم ایجاد شده باشد که کدام نمونه ها از پالت های پلاستیکی جزو بهترین و پرفروش ترین مدل ها بودند؟ خرید کدام پالت پلاستیکی می تواند مزیت های بیشتری را در اختیار ما قرار دهد؟
در پاسخ به این سوالات باید اشاره کرد که انبوه مدل ها در تاریخچه پالت پلاستیکی مشاهده می شود. هر کس با توجه به نوع نیاز خود می توانید یک مدل را تهیه نموده و از آن استفاده کند. به طور کلی می توان گفت آن دسته از پالت های پلاستیکی که بتوانند مقاومت خوبی در برابر نیرو از خود نشان دهند، قطعا جزو بهترین نمونه ها هستند. برای مثال اگر می خواهید پالت های از جنس پلاستیک را برای استفاده در کارخانه ها خریداری کنید، بهتر است به دنبال مدل های با مقاومت بالا بروید.

همچنین حتما توجه کافی داشته باشید که پالت ها را با توجه به جنس و ویژگی های کالاها را انتخاب نمایید. این امر می تواند در هنگام استفاده و نگهداری از پالت ها کمک شایانی به کمک شما کند. یعنی به راحتی هر آنچه که در انبار خود دارید را می توانید در داخل این پالت ها جایگذاری نمایید. به آسان ترین شیوه حتی کالاهای با اندازه متفاوت را جابجا کنید و از کیفیت محصولات و لوازم خود بیشترین حفاظت را انجام دهید.
در طول تاریخچه پالت پلاستیکی، شرکت پلاستون ایران یکی از برترین تولید کنندگان پالت های پلاستیکی می باشد که توانسته انواع پالت ها را در اندازه های متنوع آماده ی فروش نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست
چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp