1. صفحه اصلی
 2. arrow_right
 3. مقالات
 4. arrow_right
 5. نحوه چیدمان کالا بر روی پالت پلاستیکی

نحوه چیدمان کالا بر روی پالت پلاستیکی

پالت پلاستیکی

نحوه چیدمان کالا بر روی پالت پلاستیکی

چیدمان پالت پلاستیکی اصلی ترین نکته برای استفاده از آن می باشد. اگر می خواهید کالاهای خود را به طرز صحیحی جابجا کنید، باید با نحوه چیدمان پالت پلاستیکی آشنایی کامل داشته باشید. قرار دادن کالاها بر روی پالت پلاستیکی باید به نحوی انجام گیرد که از بیشترین فضای پالت استفاده کرده و در عین حال از سقوط کالاها جلوگیری شود.
کالاها و محصولات متعددی به کمک انواع پالت پلاستیکی در کارخانجات مختلف جابجا می شوند. انبوه کالاها مستلزم چیدمان صحیح کالا بر روی پالت های پلاستیکی است. در صورتی که آشنایی کافی با روش های چیدمان پالت پلاستیکی نداشته باشید، قطعا در حین جابجایی و انتقال محصولات دچار مشکل خواهید شد. برخلاف تصور اغلب مردم، پالت پلاستیکی را نمی توان به هر شکل دلخواه استفاده کرد. یعنی حتما با شیوه های استفاده صحیح از آن آشنا باشید. تا بتوانید بدون آسیب دیدن وسایل، آن ها را با پالت پلاستیکی به محیط های مختلف جابجا کنید.

در نتیجه پس از تهیه پالت پلاستیکی، لازم است با طرز صحیح چیدمان کالا بر روی آن آشنا شوید. به خصوص اگر قصد استفاده مطلوب از پالت برای بخش حمل و نقل تولیدات کارخانه یا کارگاه خود را دارید، آشنایی با این شیوه های چیدمان می تواند در وقت و انرژی شما صرفه جویی نماید. همچنین از آسیب به محصولات و کالاها هم پیشگیری به عمل خواهد آمد.

عوامل موثر در چیدمان پالت های پلاستیکی

پیش از معرفی روش های چیدمان صحیح پالت پلاستیکی، بد نیست به عوامل موثر در آن بپردازیم. در واقع باید بدانید چه مواردی در چیدمان تاثیر دارند تا بتوان بهترین و بهینه ترین مدل آن را انجام دهید. عوامل متعددی را باید در هنگام چیدمان کالا بر روی پالت های پلاستیکی در نظر گرفت. در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت:

پالت پلاستیکی
 •  وزن و مقاومت پالت
  هر نوع پالت پلاستیکی میزان قدرت متفاوتی در برابر وزن کالاها از خود نشان می دهد. در واقع پالت ها تنها تعداد مشخصی از کالاها را می توانند نگه دارند. و به امن ترین شیوه در جابجایی آن ها کمک کنند. پس یک نکته مهم برای انجام چیدمان پالت پلاستیکی، مربوط به مقاومت پالت ها است. شما باید بدانید پالت تا چه میزان وزن را می تواند تحمل کند. آشنایی با میزان مقاومت پالت پلاستیکی می تواند در انتخاب بهترین شیوه چیدمان کالاها نقش داشته باشد. همچنین لازم است وزن آن را هم به صورت دقیق بررسی نمایید. چرا که مجموع وزن پالت و کالاهای قرار گرفته بر روی آن در هنگام جابجایی موضوع مهمی محسوب می شود.
  علاوه بر مقاومت استاتیک پالت در حالت سکون، باید مقاومت پالت را در حالت داینامیک هم در نظر بگیرید. تا بتوانید انواع کالاها را به راحتی حمل نمایید.
 • اندازه پالت
  هر چه محصولات شما بزرگتر باشند، باید پالت هم متناسب با آن اندازه وسیع تری داشته باشد. تعیین نحوه چیدمان پالت پلاستیکی رابطه مستقیمی با اندازه پالت ها دارد. ابعاد بزرگتر پالت ها اجازه ی چیدن تعداد بالاتری از کالاها را بر روی آن ها می دهد. در نتیجه حمل و نقل آن ها در زمان کوتاه تری انجام می گیرد. برای انتخاب اندازه پالت پلاستیکی لازم است شرایط متراژ انبارها، ارتفاع سقف انبارها و همچنین میزان بودجه خود را مد نظر قرار دهید.
 • وزن و ابعاد کالاها
  وجود تناسب بین وزن کالاها و مقاومت پالت پلاستیکی شاید مهم ترین موضوع در انتخاب بهترین شیوه چیدمان پالت ها محسوب شود. با بررسی اندازه و ابعاد کالاهای مورد نظر خود می تواند راحت تر آن ها بر روی پالت های پلاستیکی جای دهید. همچنین وزن کالاها هم باید مشخص باشند. زیرا مجموع وزن پالت ها باید با میزان مقاومت نهایی پالت ها متناسب باشد. در غیر این صورت پالت ها خیلی سریع دچار آسیب خواهند شد و امکان استفاده برای نگهداری یا حمل و نقل آن ها وجود نخواهد داشت.
  بررسی مجموع این عوامل یک چیدمان مطلوب و بی نقص را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

انواع روش چیدمان پالت پلاستیکی

به طور کلی دو روش متداول برای چیدمان پالت پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب کسانی که می خواهند به کمک پالت ها نسبت به جابجایی کالاها و تولیدات خود اقدام کنند، یکی از این دو روش را انتخاب می کنند. این دو روش عبارتند از:

 • چیدمان ردیفی
 • چیدمان بلوکی

در ادامه هر کدام از شیوه های چیدمان را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

پالت پلاستیکی

چیدمان ردیفی

به نوعی از چیدمان که برای قفسه ها اجرا می شود، چیدمان ردیفی گفته می شود. قرار دادن کالاها بر روی پالت های پلاستیکی هم می تواند به شکل ردیفی انجام گیرد. شایان ذکر است تنها ابتکار در این شیوه می تواند زاویه دادن به کالاها باشد. در این روش تمام کالاها را به صورت ردیفی بر روی پالت قرار می دهید تا در هنگام جابجایی مشکلی برای آن ها ایجاد نشود. تعداد ردیف ها هم بسته به میزان وزن کالاها و مقاومت پالت تعیین می گردد.
در بسیاری از انبارها محصولات به صورت ردیفی بر روی پالت ها قرار گرفته اند. که باعث افزایش نظم و دسترسی آسان به تمام محصولات می شود.

چیدمان بلوکی

در این روش از چیدمان پالت پلاستیکی، قفسه وجود ندارد. بلکه یک بلوک را تشکیل می دهند که حاوی تعداد زیادی از سلول است. هر سلول نیز تعداد بالایی از محصولات و کالاها را دربرگرفته است. در این شیوه چیدمان، میزان تراکم بالاتر می باشد. یعنی شما می توانید حجم انبوهی از محصولات را در پالت ها جای دهید و آن ها را با کمک لیفتراک ها و کامیون های حمل بار جابجا نمایید. چیدمان بلوکی برای آن دسته از افرادی که تولیدات انبوه دارند، می تواند گزینه مطلوبی به نظر برسد.

مطالعه‌ی مقالات زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

مزیت چیدمان صحیح کالا بر روی پالت پلاستیکی

ممکن است با این سوال مواجه شده باشید که اهمیت چیدمان پالت پلاستیکی در چیست؟ چرا باید حتما به طرز خاصی کالاها را بر روی پالت ها چید؟ چه مزیتی در استفاده از روش های چیدمان صحیح وجود دارد؟

در این بخش گزیده هایی از مزیت چیدمان های خاص محصولات بر روی پالت های پلاستیکی را بررسی می کنیم.

پالت پلاستیکی

بهینه شدن فضای پالت

چیدمان پالت پلاستیکی با روش های اصولی می تواند باعث شود که از بیشترین میزان فضای آن برای قرار دادن محصولات استفاده کرد. در صورتی که اگر بدون استفاده از قوانین و اصول کالاهای خود را بر روی آن بچینید، ممکن است قادر به استفاده از تمام فضای پالت نباشید. انجام دقیق چیدمان هم می تواند استفاده بهینه از فضای پالت را برای شما فراهم نماید و هم حمل و نقل را برای تمام کسب و کارها آسان کند.

مقاومت بالا

زمانی که چیدمان پالت پلاستیکی به صورت دقیق انجام گیرد، مقاومت آن در برابر حمل و نقل و جابجایی افزایش چشمگیری خواهد داشت. بسیاری از مشکلاتی که در حین جابجایی و نگهداری از کالاها در انبار رخ می دهد، به دلیل نداشتن مقاومت پالت ها است. زمانی که بسته بندی و چیدمان هر نوع محصول بر روی پالت به طرز اصولی شکل گرفته باشد، نه تنها بهینه ترین استفاده را از فضای آن خواهید کرد. بلکه گویا مقاومت پالت هم بالاتر می رود. چرا که کالاها به امن ترین شیوه ممکن بر روی پالت قرار گرفته اند. و پالت در برابر وزن محصولات می تواند مقاومت بالاتری را از خود نشان دهد. چرا که اصول چیدمان رعایت شده و تمام محصولات با توجه به وزن و ابعاد در کنار هم بر روی پالت قرار گرفته اند.

پالت پلاستیکی

جلوگیری از آسیب به کالا

آیا برای شما هم پیش آمده که متوجه ایجاد خسارت برای محصولات در حین حمل و نقل آن ها شده باشید؟ آیا می دانید سالانه تعداد زیادی از کارخانجات تولیدی به دلیل آسیب کالاهای خود در حین حمل و نقل، ضرر می کنند. در واقع یکی از مهم ترین معضل های تولید کننده ها و حتی فروشندگان، حفظ و جلوگیری از آسیب به کالاها است. وجود وسایلی مثل پالت پلاستیکی می تواند بهترین راه حل برای نگهداری از انواع کالاها باشد. تفاوتی ندارد کالاهای شما در چه اندازه ای هستند، می توانید با چیدمان صحیح آن ها بر روی پالت پلاستیکی از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید. در حقیقت باید توجه داشته باشید که چیدمان صحیح تا حد قابل ملاحظه ای می تواند در پیشگیری از آسیب به کالاها موثر واقع شود. زمانی که شما چیدمان پالت پلاستیکی را به نحو احسن انجام دهید، می توانید اطمینان داشته باشید که کالاها در حین استفاده و جابجایی آسیب نخواهند دید.

شرکت پلاستون ایران برای آن که بتواند در چیدمان کالاها بر روی پالت پلاستیکی نقش داشته باشد، سعی نموده تا انواع مدل های پالت های پلاستیکی را حتی با رنگ های مختلف تولید و آماده ی فروش نماید. در واقع این شرکت به عنوان یکی از بهترین تولید کنندگان انواع پالت های پلاستیکی نقش پررنگی در صنعت حمل و نقل و انبارداری ایفا نموده است. شاید به جرات بتوان گفت بسیاری از کارخانه ها با خرید پالت از شرکت پلاستون ایران توانسته اند با دقت و نظم بیشتری انبار خود را از محصولات پر کنند.

شما هم اگر می خواهید لذت چیدمان هرگونه وسیله بر روی پالت های پلاستیکی را تجربه کنید، می توانید به صورت آنلاین از پلاستون ایران خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست