انواع پالت ابزارها و کاربرد آن ها

انواع پالت ابزارها و کاربرد آن ها

مقالات

انواع پالت ابزارها و کاربرد آن ها

پالت چیست؟ پالت پلاستیکی بهتراست یا پالت چوبی؟ پالت ابزار کشویی یاپایهدار؟ اگر شما هم از سردرگم شدن بین ابزارآلاتبه هم ریخته ی خود خسته شدهاید و به دنبال جواب سؤالات این چنینی هستید ولی به جز مطالب پراکنده و تکراری چیزی دستگیرتان نمیشود؛ پیشنهاد میکنممقالهی امروز ما را از دست ندهید.

ابزار و یراق فروشها، مکانیکها و خلاصه هرکسی با ابزار و آلاتی مثل دریل شارژی، انبردست، آچارفرانسه و.سر و کار دارد، نیاز اساسی به پالت ابزار دارد. حتی در داروخانه و صنایع غذایی نیاز جدی به استفاده از پالت ابزارهای کشویی و پلاستیکی وجود دارد؛ اما پالت چیست؟ چند نوع پالت ابزار داریم؟ در ادامه میخواهیم به سؤالات مطرح شده پاسخ بدهیم.

پالت چیست؟

پالت واژه ی فرانسوی است که معنی اختصاصی در زبان فارسی ندارد. به طور کلی می توانیم پالت را، زیردستی یا آزمونه معنی کنیم، یا صفحه و فضایی که چیزی را رو یا درون آن قرار میدهند. پالتها انواع مختلف دارند، مثل پالت نقاشی، پالت ابزار پایهدار، پالت ابزارکشویی، پالت پلاستیکی و.درواقع، پالت ابزارکه موضوع صحبت امروز ماست، تنها یکی از انواع آن است.

چند نوع پالت ابزار داریم؟

اگر به ابزار فروشیها سر زده باشید، محفظههایی را دیدهاید که ابزار و یراق مختلف بهصورتطبقهبندیشده و منظم، در آنهاقرارگرفتهاند. همچنین اگر بدشانسی آورده باشید و وسایل منزلتان خراب شده باشد؛ حتماً به کیفی که تعمیرکار وسیلهی خراب شما به همراه دارد دقت کردهاید! در هر دو مثال محفظهای وجود دارد که در آن ابزار و آلاتی مثل انبردست، آچارفرانسه و پیچ گوشتی نگهداری میشود. به این فضای نگهداری، پالت ابزار میگوییم.

باکس پالت ها نسل قبلتر از پالت ابزارها هستند. شاید بتوان گفت ایدهی تولید پالت ابزار بعد از تولید باکس پالت به ذهن صنعت گران و تولیدی های پالت ابزار رسید. در زیر تصویر یک باکس پالت را مشاهده می کنید:
پالت ابزارها انواع گوناگون و اشکال متنوعی دارند که بسته به نیاز مصرف کنندگان تولید می شوند. چند نوع پالت ابزار معروف را برایتان مثال میزنم: پالت ابزار پلاستیکی کشویی، پالت ابزار پلاستیکی پایه دار، پالت ابزار قالب دار و…

چرا به پالت ابزار نیاز داریم؟

هدف از تولید اولین پالت ابزار، طبقه بندی ابزار و یراق، منظم کردن کارگاه ها و جلو گیری از پخش شدن ابزار و آلاتی مثل انبردست، پیچ گوشتی و. بود. درواقع کاربرد پالت نظم و ترتیب بخشیدن به ابزارکار ما است که باعث می شود پیدا کردن یک ابزار خاص از بین همه وسایل بدون دردسر باشد و همچنین ابزارآلات ریزی چون پیچ و مهرهها گم نشوند.
تولیدی های پالت ابزار، نسلهایجدیدتر پالت ابزار را به صورت کیفهای قابل حمل طراحی و تولید کردند تا هر جا رفتید، مجموعه ی کاملی از ابزار مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید.
در ادامه می خواهیم انواع معروف پالت ابزارها را بررسی کنیم و خصوصیات هر کدام را زیر ذرهبین قرار بدهیم.

چند نوع پالت ابزار داریم؟

پالت ابزارها در انواع مختلف و با اشکال متفاوت، با توجه به نیاز افراد و کارگاه ها تولید شده اند. پالت ابزارهای قفل دار، پالت ابزار فلزی و چوبی انواع کمتر معمول آن و پالت ابزارهای پلاستیکی در دو کلاس پالت ابزارهای پلاستیکی پایه دار و پالت ابزارهای پلاستیکی کشویی، دو نوع بسیار شناخته شده و معروف آن هستند که در ادامه به بررسی آن هامی پردازیم.

پالت ابزار کشویی:

در جاهایی مثل داروخانه یا ابزار فروشی که دارو یا ابزار با تنوع بالا ذخیره میشود. از طرفی نیاز به دسترسی سریع و آسان به اقلام ذخیرهشده است پس به طبقهبندی دقیق و مشخص نیاز داریم تا بتوانیم هر یک از ابزار آلاتی که نیاز داریم، مثل انبردست و پیچ گوشتی را به راحتی پیدا کنیم.

 

مطالعه‌ی مقالات زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

پالت ابزار کشویی، پاسخگوی نیاز ما به مواردی است که در بالا گفته شد. طبقه بندی منظم و دقیق، دسترسی سریع و آسان به ابزار ذخیره شده، لیبل اختصاصی برای هر پالت ابزار، همه و همه از ویژگی های پالت ابزارهای کشویی هستند. (در تصویر زیر نمونهای از آنها را مشاهده میکنید):

پالت ابزارهای کشویی می تواند به صورت پالت چوبی، پالت فلزی یا پالت ابزار پلاستیکی باشد؛ کهاز این بین پالت ابزار کشویی پلاستیکی بیشترین طرفدار را دارد. برتری پالت ابزارهای کشویی پلاستیکی نسبت به مدلهای دیگر عبارتند از:

  • مقاومت بالای پلاستیک در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی مثل رطوبت و خشکی؛ این ویژگی باعث می شود تا پالت ابزارهای پلاستیکی برخلافپالت های چوبی و فلزی، ترک برندارند یا در درازمدت زنگ نزنند.
  • می دانیم که پلاستیک تقریباًتجزیهناپذیر است؛ این ویژگی باعث شده تا پالت ابزارهای کشویی پلاستیکی دوام بی نظیری داشته باشند و شما را صاحب یک پالت ابزار عمری کنند.
  • چگالی پلاستیک نسبت به چوب و فلز پایین تر است و این ویژگی باعث می شود تا پالت ابزارهای پلاستیکی وزن کمتری نسبت به پالت های چوبی و فلزی داشته باشند.
  • رنگ پلاستیک در برابر اشعه ماوراءبنفش و نور خورشید مقاوم تر است و ثبات بیشتری نسبت به پالت هایابزارهای چوبی و فلزی دارد.

 

  • شاید تعجب کنید اما در عین شگفتی با وجود همه ی این برتری ها قیمت پلاستیک بسیار پایین تر از چوب و فلز است، در نتیجه قیمت تمام شده ی پالت ابزار کشویی پلاستیکی شما ارزان تر تمام می شود.

در پایان این قسمت باید اضافه کنم که پالت ابزارهای کشویی پلاستیکی به طور معمول در سه رنگ آبی و قرمز و زرد تولید شده و در چند سایز مختلف تنوع دارند.سایزها به ترتیب افزایش از بالا به پایین مشاهده می کنید:

سایز 101 70*100*160 mm
سایز102 90*125*175 mm
سایز 103 115*150*225 mm
سایز 104 135*170*270 mm
سایز 106 145*210*350 mm
سایز 108 180*270*430 mm

پالت ابزار پایه دار:

در کارگاه ها و کارخانه جات که نیاز به دسترسی همزمان به همه یابزارها وجود ندارد بیشتر از پالتابزارهای پایه دار استفاده می شود. پالتابزارهای پایه دار به راحتی روی هم قرار می گیرند تا به راحتی ابزارآلات خود را طبقهبندی کنید و هر زمان که خواستید به آسانی به آن ها دسترسی داشته باشید. لیبل اختصاصی که روی هر پالت ابزار پایه دار وجود دارد به شما کمک می کند تا در زمان نیاز به یک ابزار به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید و سردرگم نشوید. (در تصویر زیر نمونهای از پالت ابزارپایه دار پلاستیکی را مشاهده می کنید):

همانند پالت ابزارهای کشویی، پالت ابزار پایه دار پلاستیکی از پالت ابزارهای پایه دار دیگر بسیار رایج تر هستند. دلایل برتری پلاستیک به چوب و فلز را در قسمت پالت ابزار کشویی ذکر کردیم؛ همان ویژگیها در مورد پالت ابزارهای پایه دار پلاستیکی هم صادق است. لازم است اضافه کنم که برتری دیگر پالت ابزار پایه دار پلاستیکی نسبت به پالت های چوبی، مقاومت در برابر ورم و پوسیدگی است که به طول عمر پالت ابزار پایه دار پلاستیکی شما کمک شایانی می کند.

پالت ابزار پایه دار پلاستیکی هم در سه رنگ آبی، قرمز، زرد عرضه میشوند و از چند سایز بندی دارند که در زیر به ترتیب افزایش سایز مشاهده می کنید:

سایز 200 80*135*150 mm
سایز 201 110*135*205 mm
سایز 202 135*160*250 mm
سایز 203 128*207*272 mm
سایز 204 160*200*320 mm
سایز 205 180*220*330 mm
سایز 206 172*290*357 mm
سایز 207 205*340*415 mm

 پالت ابزارهای قابل حمل:

با گذر زمان شاهد پیدایش و ترویجتعمیرکاران آچار به دست به و سیار هستیم. لذا نیاز روز ایجاب می کرد تا تعمیرکاران ابزارآلات مورد نیاز خود را همراه داشته باشند. این موضوع طراحی و تولید پالت ابزارهای قابل حمل را کلید زد که دو نوع معروف آن را در زیر مشاهده می کنید:

جمع بندی:

موارد مصرف پالت ابزار
انواع و اقسام پالت ابزار را به همراه تصاویر کاملی از هر نمونه بررسی کردیم و امیدوارم پالت ابزار ایده آل خود را با کمک این مقاله انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست
چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp